Бісер. Від витоків до наших днів

Як з'явився бісер
Бісер є одним з найдавніших і найпопулярніших матеріалів для створення вишивки. Історія виникнення бісеру безпосередньо пов'язана з історією походження скла. Давня легенда розповідає, що давним-давно фінікійські купці прямували в Африку, щоб придбати на той час дуже дорогий товар – соду. Після покупки, вони вирушили в дорогу по Середземному морю. Дорога була довга і важка, тому купці вирішили зупинитися на нічліг, і висадилися на пустельний піщаний берег. Щоб зігрітися і приготувати їжу, купці розклали багаття. А так як на острові не було рослинності, ні каміння, їм довелося обкласти багаття шматками соди. А на ранок, розворушивши золу, торговці побачили незвичайні злитки. Вони були твердими, як камінь, і прозорі як джерельна вода. Так з'явилося скло. З часом люди навчилися робити зі скла намистинки різних форм і розмірів.
Численні археологічні розкопки доводять, що стародавні єгиптяни займалися стеклоделием ще більш 4 тисяч років тому. Одним з таких яскравих свідчень залишаються збереглися до наших днів облицьовані глазуровані склом піраміди. Далі мистецтво виготовлення скла перейняли римляни, а в VI столітті вдосконаленням бісероплетіння займалася вже Візантія (були відкриті секрети виготовлення кольорового та прозорого скла). Але справжнім лідером цього чудового мистецтва стала Венеція. Про надзвичайній красі тодішнього бісеру свідчить те, що європейські мандрівники завжди брали з собою мішечки з бісером, коли збиралися завойовувати нові землі. Аборигенам настільки подобалися кольорові намистинки, що вони з радістю віддавали за них золото, хутра та інші цінні речі.
Бісер на Русі
Виготовленням виробів з бісеру займалися не тільки за кордоном, але й у нас. В XI столітті в Києві почали з'являтися невеликі майстерні з виготовлення намистин. Пізніше такі майстерні стали з'являтися і в Чернігові, Володимирі і Рязані. Витвором руських купців, їх якістю і майстерністю захоплювалися навіть венеціанські купці. А в кінці XVIII-XIX століть захопленість бісером навіть стало невід'ємною частиною культури і побуту Росії. Чого тільки не робили наші предки з бісеру! Виготовлення гаманців, дитячих іграшок, обкладинок для книжок, чохлів для парасольок і навіть гобеленів для стін царського палацу. Цікаво, що бісерні дрібнички призначалися не тільки для жінок, але і частенько для чоловіків. Наприклад, Лев Миколайович Толстой у «Диваків» пише: «Олексій Олексійович, задоволений світом, сидів вдома у вишитих бісером туфлях і курив трубки».
Бісер сьогодні
Сьогодні захоплюється бісероплетінням багато людей. Адже немає нічого прекраснішого, ніж виріб, зроблене своїми руками. А відмінний за своїм декоративним властивостям матеріал просто не може не залучати досвідчених майстринь. Тим більше що на сьогоднішній день існує дуже багато видів бісеру, так сказати на будь-який смак.
Взагалі бісер – це загальне поняття. Бісером називають маленькі круглі або багатогранні трохи сплюснуте бусинки з самих різних матеріалів, з отворами для протягування нитки. Намистинки виготовляють із скла, кришталю, кераміки і металу. Бісер більш великого розміру зазвичай називають намистинами. Чим більше номер розміру бісеру, тим він менше. Найбільш поширені розміри бісеру від 5/0 (діаметр - 4 мм) до 11/0 (діаметр 1,8 мм). А тепер розглянемо деякі, найбільш популярні види бісеру.
Стеклярус. Це відрізки скляної трубочки довжиною більше 3 мм Бувають різних розмірів, кольорів і форм, з косим або прямим зрізом.
Парчевий (з срібною ниткою, «вогник»). Бісер з прозорого скла зі спеціальним покриттям блискучою «срібною» фарбою. Отвори в бісері можуть бути круглого або квадратного перетину.
«Хамелеон». Бісер з кольорового прозорого скла. Завдяки тому, що бісеринки покриті фарбою, що відрізняється за кольором від самого скла, вони дуже ефектно виблискує на світлі.
Перламутровий (цейлонський). Трохи прозорий бісер пастельних тонів, що нагадує перли з-за білого блискучого покриття.
Непрозорий натуральний бісер, матовий, глухою. Це бісер, виготовлений із звичайного непрозорого скла, непокритий і практично без блиску.
Але безсумнівним фаворитом серед бісеру є чеський бісер. Це ідеальне поєднання якість-ціна. Чим же він такий особливий? Чеський бісер виготовляється з особливих технологій і тільки з скла високої якості. Він відрізняється однорідністю розмірів і величезним кольоровим спектром. Якщо Ви купили пакетик бісеру, і Вам його не вистачило, Ви завжди зможете докупити той же номер і будете впевнені, що це буде ТОЙ ЖЕ КОЛІР!!! Здорово, правда?
Звичайно, розповідати про бісер, його виготовленні і застосуванні можна багато. Але як говорить відома приказка: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути» (а в нашому випадку – читати). Тож, спробуйте самі цей дивовижний вид рукоділля. Адже бісероплетіння не тільки формує естетичний смак, поняття прекрасного, але й розвиває риси характеру, необхідні кожній людині. Це терпіння, акуратність, почуття міри і посидючість.
- Олена Лазаренко і картини за номерами з її сюжетамиПриготуйте подарунок дитині до Дня Святого Миколая – милі картини з зайченятками!Олена Лазаренко і картини за номерами з її сюжетами